Thumbnail Image 1

2017 Contests

If you have questions about any of the 2017 contests, contact Contest Chair Becky Winkler. Click on the title of the contest for more information.

AcenTek Hobby/Shop Contest

Cheesecake Challenge              

MiEnergy Cooperative--Bread Contest

Cupcake Contest                      

Mini Cooks Contest

Gluten Free Dessert Contest    

Pulpit Rock Brewing Contest

Refurbished Window & Pallet Contest

Wildberry Winery Homemade Wine Contest

Junior Cooks Contest                

Salsa Contest

Lefse Contest

Winn. Med Center Hors D'oeuvres

2017 Contest Results

Homebrewed Beer

1st David Gibbs (C-Pop Juice)
2nd Kevin Jacobs/Brent Pepin (Cherry Apple Mama)
3rd Zach Clarke (Black Shadows)

Beer Brewers

Homemade Wine

1st John Dambek

John Dambek

Grandma's Homemade Bread

1st Shirley Bohr
2nd Colleen Bigler
3rd Marian Rovang-Rude

Bread Makers

 

Grandma's Bread Entries

 

Lefsa

Marian Rovang-Rude

Marian Rovang-Rude

Pallet Challenge 

1st & 2nd Marlin Mowry
3rd Jane Wedo

Pallet Challenge Winners

Skid Loader Rodeo

Men
1st Josh Mashek
2nd Keith Forde
3rd Dale Hackman

Women
1st Bonnie Hackman
2nd Eileen Linderbaum
3rd Sara Vagts

Dog Show

Dog Agility – 1st Year Champion: Libby Phillips
Dog Agility – 1st Year Reserve Champion: Becca Kane Dog Agility – 2nd Year Champion: Drew White
Dog Agility – 2nd Year Reserve Champion: Anna Grace Holthaus
Dog Agility – 3rd Year Champion: Larra Jo McCasland Dog Agility – 3rd Year Reserve Champion: Margaret Kane
Dog Agility – 4th Year Champion: Kaylee Knight
Grand Champion Agility: Kaylee Knight
Reserve Grand Champion Agility: Margaret Kane

Beginner Novice Obedience – 1st Year Champion: Becca Kane
Beginner Novice Obedience – 1st Year Reserve Champion: Karmyn Bakken
Beginner Novice Obedience – 2nd Year Champion: Katie Golly
Beginner Novice Obedience – 2nd Year
Reserve Champion: Katie Bjergum
Beginner Novice Obedience – 3rd Year Champion: Margaret Kane
Beginner Novice Obedience – 3rd Year Reserve Champion: Koryn Bakken
Beginner Novice Obedience – 4th Year Champion: Kaylee Knight
Grand Champion Beginner Novice Obedience: Katie Golly
Reserve Grand Champion Beginner Novice Obedience: Katie Bjergum

Rally Obedience – 1st Year Champion: Alison Leibold Rally Obedience – 1st Year Reserve Champion: Becca Kane
Rally Obedience – 2nd Year Champion: Drew White
Rally Obedience – 2nd Year
Reserve Champion: Maria Hendrickson
Rally Obedience – 3rd Year Champion: Kaylee Knight Rally Obedience – 3rd Year
Reserve Champion: Margaret Kane
Grand Champion Rally Obedience: Drew White Reserve Grand Champion Rally Obedience: Kaylee Knight

Collegiate Showmanship 1st: Kaylee Knight
Senior Showmanship: 1st: Katie Bjergum
2nd: Avery Flatland
3rd: Larra McCasland

Intermediate Showmanship
1st: Anna Grace Holthaus
2nd: Alexis Averhoff
3rd: Maria Hendrickson
Junior Showmanship
1st: Kayleigh Smith
2nd: Becca Kane
3rd: Alexandra Kane


2016 Contest Results

Lefse
1. Marion Rovang-Rude
2. Sue Cote Grandma's

Homemade Bread
1. Colleen Bigler
2. Colleen Bigler
3. Marion Rovang-Rude

Healthy Snack Smoothie
1. Mary Lou Hackman

Repurposed Old Windows
1. Hailey Nierling
2. Trygve Lien Homemade

Salsa
No contestants

Homemade Ice Cream Topping
1. Stacia Sexton
2. Steven Sexton

Mini Cooks
1. Bella Sailor/Ayslnn Arnold
2. Colten Elsbernd
3. Avery Humpal

Jr. Cooks
1. Anna Gonzalez
2. Steven Sexton

Cupcake Contest
1. Colleen Bigler
2. Marion Rovang-Rude
3. Denzel Decker

Chocolate Cheesecake
1. BreAnn Hemesath
2. Ellen Sexton

Fruit & Punch Cheesecake
1. Stacia Sexton
2. Beth Phillips

Gluten-free Desserts
1. Allanda Gehling
2. Beth Phillips
3. Katherine O'Neill

Pallet Challenge
1. Marlin Mowry (Planter)
2. Marlin Mowry (Chair)

2015 Bake-off Results

Grandma's Homemade Bread Contest
1 Lynette Matter
2 Amy Schmitt
3 Diane Swenson

Apple Pie Contest
1 Marion Rovang-Rude
2 Lisa Lien
3 Wanda Ruebner

Healthy Snack Smoothie
1 Tammy Nordheim

Meal Replacement Smoothie
1 Daiton Tietz

Homemade Salsa Contest
1 Pat Bullerman
2 Wanda Askelson

Cookie Contest Except Chocolate Chip
1 Lucas Phillips
2 Sara Trimble

Chocolate Chip Cookie Contest
1 Luane Skaim Henzler
2 Sue Williams
3 Jared Phillips

Mini Cook Contest
1 Annika Becker
2 Ella Grouws
3 Grace Blikre

Junior Cook Contest
1 Steven Sexton
2 Emily Carolan
3 Maggie Kane

Cupcake Contest
1 Amy & Robert Shedinger
2 Marion Rovang-Rude
3 Stacia Sexton

Dessert Pizza Contest
1 Colleen Bigler
2 Crystal Long
3 Sue Perkins

Chocolate Cheesecake Contest
1 Beth Phillips
2 Michelle Einch

Fruit & Plain Cheesecake Contest
1 Colleen Bigler
2 Ellen Sexton

Glutenfree Desserts
1 Beth Phillips
2 Keri Bodensteiner
3 Beth Phillips


More 2017 Contest Results 

Tractor Pull

Tractor Pull Results

Refurbished Old Windows

1st Karla Brown
2nd Perry Halse
3rd Perry Halse

Refurbished Window Winners

Simple Starters: Hors D'oeuvres

11 and under: Caylie Adam
12 and older:
1st Angie Sadler
2nd Mary Lou Hackman

Simple Starters

 

Judging
Starter Entries

Salsa

1st Sue Cote
2nd Dawn Maroushek

Salsa Winners

Mini Cooks

1st Ayslynn Arnold
2nd Grace Blikre
3rd Isabella Sailor

Mini Cooks

Junior Cooks

1st Annaleissa Arnold
2nd Anna Gonzalez
3rd Emily Carolan

Jr Cooks

Cheesecake Plain/Fruit

1st Beth Phillips
2nd BreAnn Hemesath

Cheesecake Chocolate

1st Wanda Rueber
2nd Avery Humpal

Cheesecake Winners

Cupcakes

1st BreAnn Hemesath
2nd Marian Rovang-Rude
3rd Hannah Hemesath

Cupcake Makers

Gluten-free Desserts

1st & 2nd Dena Johnston
3rd Emily Carolan

Dessert Makers

 

 

 

 2015 Results

4-H and FFA Results

AcenTek Hobby/Shop Creations Results

Skid Loader Rodeo Results

Ted Schrandt Mem. Open 3D Barrel Race: Men & Women Results

Pedal Power for Kids

Talent Search: Bill Riley Show Results


2015 Refurbished Windows

Refurbished window winners

    1. Emily Smith
    2. Jay Beard
    3. Tami Massman

2015 Pallet Challenge

Pallet Winners

    1. Hannah Sikkink
    2. Jane Wedo
    3. Breanna McClintock

2015 Hobby/Shop Contest

 

2015 Hobby/Shop Contest Results

2014 Muffins and Beards

To celebrate the 100th anniversary of the opening of a hospital in Decorah, Winneshiek Medical Center sponsored a William Smith Beard Look-Alike contest and a Matilda Muffin contest in 2014.

Based on the portrait of William Smith, Dave Lenth of West Union was selected as the Beard contest winner.  The Matilda Muffin contest was won by Mary Lou Hackman with her Morning Glory Muffins.  The contest was judged both on the basis of the muffins and the presentation of the muffins while wearing 1914-period attire.

 
 

Contact Us

Winneshiek County Fair
Mailing Address:
Winneshiek County Ag Assoc.
PO Box 201 Decorah, IA 52101
Delivery Address: 900 E Main St, Decorah, IA 52101
Fairgrounds Phone: 563-382-8514 (during the fair only)

Business Manager: Edna Schrandt 563-382-2019

Fair Board Members

Social Media

Thumbnail Image 1